آنچه در رابطه با تست های حاملگی بهتر است بدانید

تست های بارداری به دنبال هورمونی مخصوصی  در ادرار یا خون می گردند. این هورمون خاص فقط در زنان باردار تولید می شود. این هورمون معروف به هورمون بارداری است با نام HCG=human chorionic gonadotropin  . هورمون بارداری بعد از جایگزینی  تخمک بارور در دیواره رحم از سلولهای ترومبوپلاستیک تخم بارور ترشح می شود. جایگزینی بطور معمول 6 روز بعد لقاح انجام می شود. مقدار این هورمون با گذشت زمان بارداری افزایش می یابد.

این تست ها به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند:

١- تست های خونی که در آزمایشگاه توسط افراد متخصص انجام می شود و خود به دو نوع کیفی و کمی تقسیم می شوند. در این نوع بارداری زودتر قابل تشخیص است یعنی حدود 6-8 روز پس از تخمک گذاری و البته دقیق تر هم هستند. اما باید زمان بیشتری منتظر ماند تا جواب تست آماده شود.

٢- home pregnancy test=HPT تست های ادراری که در خانه استفاده می شود. این تست ها یک هفته پس از اینکه پریود عقب افتاد می توانند بارداری را تشخیص دهند با آنکه خود سازنده ها بر این باورند که در اولین روزی که پریود عقب افتاد وجود بارداری با این کیت ها قابل تشخیص است.این تستها اگر صحیح استفاده شوند نتایج آنها تا 97 درصد معتبر است.

ما در اینجا می خواهیم در رابطه با نوع دوم یعنی کیت های تشخیص خانگی صحبت کنیم.روش استفاده از این کیت ها معمولا مشابه است.البته بسته به برند و سازنده کمی متفاوت است.بعضی تست ها باید نوار تست را در جریان ادرار قرار داد و در بعضی تست ها باید ادرار را در ظرفی جمع کرد و سپس نوار را در ظرف ادرار قرار داد یا اینکه با قطره چکان چند قطره از آن را روی قسمت مخصوص در کیت چکاند.و سپس چند ثانیه یا دقیقه صبر کرد و نتیجه را خواند.

نحوه ی استفاده از یک کیت رایج بارداری در ایران:

ادرار را در ظرف تمیزی ریخته سپس نوار را از بسته در آورده(جاذب رطوبت را دور انداخته) و تا خط max در ادرار فرو برده طوریکه جهت پیکان به سمت ادرار باشد دو دقیقه صبر کرده سپس نتیجه را بخوانید.اگر دو نوار رنگی ظاهر شد نتیجه مثبت است(یکی شاهد و دیگری نمونه است). ولی اگر یک نوار رنگی ظاهر شد نتیجه منفی یا نا معتبر است بسته به اینکه نوار رنگی در بالا یا پایین باشد(شاهد باشد یا نمونه).

اینکه تست ادراری در چه زمان از روز انجام شود تفاوتی نمی کند اما مقدار هورمون در ادرار صبحگاهی در حداکثر است.

باید به خاطر داشت که نوار را درست هنگام استفاده از بسته بیرون آورد.

بسته به مقدار هورمون نوار شاهد کمرنگ یا پررنگ تشکیل می شود.

بهتر است که تست پس از چند روز یا یک هفته تکرار شود تا نتیجه معتبر باشد.

چه زمانی نتیجه منفی کاذب ایجاد می شود؟

اگر خیلی زود از تست بارداری استفاده کنیم ممکن است جواب منفی کاذب باشد که توصیه می شود که تست چند روز بعد تکرار شود. سایر عوامل هم ممکن است اثر گذار باشند.

چه زمانی نتیجه مثبت کاذب ایجاد می شود؟

اگر تست به طور صحیح اتفاده نشود، اگر تاریخ انقضای تست گذشته باشد،اگر دیرتر از زمانی که باید نتیجه را بخوانیم،اگر از برخی داروها که حاوی هورمون بارداری هستند استفاده شده باشد مانند داروهایی که برای درمان ناباروری استفاده می شود، در صورت ابتلا به بعضی سرطانها یا بیماریهای کبدی که باعث افزایش غیر طبیعی HCGدر بدن می شود ممکن است نتیجه مثبت کاذب ایجاد شود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy_test


  
نویسنده : انسیه نوروزی ; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها :